PBLS6003D,115
Current - Collector (Ic) (Max) : 100mA, 700mA
Product Status : Active
Transistor Type : 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Frequency - Transition : 185MHz
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic : 150mV @ 500µA, 10mA / 340mV @ 100mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 50V, 60V
Supplier Device Package : 6-TSOP
Resistor - Base (R1) : 10kOhms
Mfr : Nexperia USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2) : 10kOhms
Current - Collector Cutoff (Max) : 1µA, 100nA
Power - Max : 600mW
Package / Case : SC-74, SOT-457
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce : 30 @ 5mA, 5V / 150 @ 500mA, 5V
Base Product Number : PBLS6003
Contact Now
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 60V 100mA, 700mA 185MHz 600mW Surface Mount 6-TSOP